پوهنحی طب معالجوی

پیام رئیس دانشکده طب !

 

دانشکده طب معالجوی دانشگاه مولانا به اساس حکم نمبر (152/57 )   مورخ 10 /1 /1392 مقام محترم وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی افغانستان آغاز به فعالیت نموده و از بدو تشکیل و آغازین روز های فعالیت اش به همکاری مستقیم هیت رهبری دانشگاه و اساتید عالیقدر تلاش به خرج داد تا با ارایه خدمات بهتر تحصیلی برای دانشجویان رشته طبابت، وظایف محوله شان را به حسن صورت و وجه حسن انجام دهند و همان بود که توجه مردم و جامعه آگاه مان را به جانب خود جلب نموده و جوانان عزیز کشور را از ولایات مختلف گرد هم جمع و بحیث یک فامیل واحد با همدلی و یکپارچه گی کامل دور هم نگه داشته است. دانشکده طب دارای یک برنامه فارغده بوده که بنام دیپارتمنت طب معالجوی مسمی است.

دیپارتمنت معالجوی دانشکده طب دانشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی در سال 1392 تاسیس شده و طی سالهای گذشته، در راستای ارایه خدمات آموزشی معیاری،ترویج ارزش‌های علمی و اخلاقی و تربیه کادرهای متخصص تلاش نموده است تا در زمینه علوم طبی و به خصوص عرصه دانش طبی افراد دارای ظرفیت به جامعه تقدیم کند.

هماهنگی فعالیت‌های اکادمیک بخصوص تدریس و آموزش در دیپارتمنت طب معالجوی، با نیازهای جامعه یا نهادهایی که نیروی کار آن با فراگیری دانش طب معالجوی تربیت می‌شوند، هدف کلی و بزرگ این دیپارتمنت می‌باشد تا از این طریق نیروی متخصص و متعهد را برای جامعه تقدیم نماید. رسیدن به این هدف سهل نبوده و نیازمند فعالیتهای جدی مبتنی بر واقعیت‌های موجود جامعه است.

با تقدیم حرمت

رئیس پوهنحی طب

 

معرفی مختصر دیپارتمنت طب معالجوی:

دیپارتمنت  معالجوی دانشکده طب دانشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی  که همزمان با ایجاد دانشکده طب به فعالیت آغاز نموده است، مدت کمتر از یک  دهه از فعالیت علمی و اکادمیک آن می‌گذرد.

هدف از ایجاد این دیپارتمنت، تربیت کادر و نیروی متخصص و متعهد برای بخش‌های دولتی و خصوصی در زمینه‌های مختلف طبی جامعه ما میباشد .

این دیپارتمنت در حال حاضر دارای سیزده تن کادر علمی دایمی که همه آن‌ها دارای درجه تحصیلی ماستری  بوده . علاوه بر آن، تعداد زیادی از استادان، دارای رتب علمی بلند از دانشکده طب دولتی در هر سمستر به صورت قراردادی با این دیپارتمنت همکاری تدریسی دارند.

تعداد محصلان این دیپارتمنت در حال حاضر نزدیک به 1217 تن اعم از ذکور و اناث بوده که در یک نوبت روزانه از سمستر اول تا سمستر دوازدهم مصروف فراگیری دروس رشته طب معالجوی هستند.

دیپارتمنت طب معالجوی برای پیشبرد هرچه بهتر فعالیت‌های خود، یک مجلس دیپارتمنت و شش کمیته تحت عناوین کمیته تضمین کیفیت ،کمیته نصاب، کمیته نظم و دسپلین،کمیته E- Learning ، کمیته تحقیق و کمیته امتحانات است که اعضای آن کادر علمی این دیپارتمنت است.

دیدگاه دانشکده طب معالجوی:

دانشکده طب معالجوی دانشگاه  مولانا جلال الدین محمد بلخی تلاش می‌کند تا سال 1405 به عنوان یک دانشکده  موفق و برتر در سطح دانشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی و دانشگاه‌های کشور مطرح شده و تبدیل به یک نهاد مرجع در رشته طب معالجوی شود. بر علاوه تلاش می‌شود این دانشکده  نقش تاثیر گذار در دستیابی به اهداف استراتژیک دانشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی داشته باشد.

ماموریت دانشکده  طب معالجوی:

با توجه به دیدگاه دانشکده طب معالجوی، این دانشکده دو ماموریت عمده دارد:

 1. دانشکده طب معالجوی با بکارگیری کادر علمی متخصص و نیروی مجرب اداری، در چارچوب مقررات وزارت محترم تحصیلات عالی و با رعایت ارزش‌های جهانی ، خدمات آموزشی با کیفیت را جهت تربیت نیروی انسانی کارآمد و متخصص برای بخش خصوصی و دولتی ارایه کرده و تلاش برای بسط دانش و تخصص طب معالجوی در جامعه می‌کند.
 2. دانشکده طب معالجوی به عنوان یکی از بخش‌های دانشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی تلاش می‌کند در کنار ارایه خدمات آموزشی با کیفیت، در سایر زمینه‌ها با سایر بخش‌های دانشگاه همکاری موثر داشته باشد تا بتواند نقش خویش را در زمینه دستیابی دانشگاه به اهداف استراتژیک آن بازی نماید.

ارزش‌های دانشکده  طب معالجوی:

 • تفهيم و ترويج اخلاق طبابت در بين دوکتوران و ساير کارمندان طبی.
 • بلند بردن کيفيت عرضه خدمات صحی در بین دوکتوران جوان.
 • تربیه کادر متعهد و متخصص طبی جهت خدمتگذاری هر چی بهتر برای مردم و جامعه.

دوره تحصیلی رشته طب معالجوی:

دوره تحصیلی رشته طب معالجوی در پوهنحی طب مطابق لایحه سیستم کریدت دوازده سمستر بشکل عملی و نظری و مدت یکسال دوره ستاژ که مجموعآ ۲۶۶ کریدت را دربر میگیرد میباشد.  

بعد از ختم دوره متذکره برای فارغ التحصیلان سند MD اعطا میگردد.

ضوابط حاضری در جریان یک سمستر برای هر محصل 75% بوده که در صورت عدم تکمیل ضوابط متذکره محروم مضمون مورد نظر شناخته شده و در چانس اول از نزدش امتحان اخذ نمیگردد. در صورتیکه محرومیت مظامین بیشتر از نصف مجموعه کریدت های همان سمستر باشد محروم سمستر شناخته شده و مکلف است تا سمستر متذکره را دوباره تعقیب نماید.

مهارت‌ها و توانمندی‌های فارغان رشته طب معالجوی:

فارغ التحصیلان رشته طب معالجوی بعد از فراغت از دانشکده طب مهارت ها و توانمندی های ذیل را دارا خواهند بود:

 • قابلیت کار در بخش های مختلف جامعه طبی کشور بحیث دوکتور معالج.
 • شمولیت در بخش های مختلف تخصصی طبی بعد از سپری نمودن امتحان شمولیت تخصص و بعد از فراغت از پروگرام تخصص بحیث متخصص رشته های مختلف طبی.
 • شمولیت در کادر علمی دانشکده های طبی دولتی و خصوصی کشور در صورت واجد شرایط بودن برای کادر.

امکانات دانشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی برای برگزاری رشته طب معالجوی:

دانشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی از امکانات خوب و قابل توجه برای برگزاری رشته طب معالجوی برخوردار است. این امکانات شامل موارد ذیل است:

ساختمان و صنوف درسی مناسب مجهز با امکانات آموزشی مدرن.

کادر با تجربه و دارای تحصیلات عالی حداقل ماستری در رشته طبابت.

کتابخانه مجهزبا کتب به روز از منابع ملی وبین المللی .

کامپیوتر لب مجهز با انترنت بطور رایگان برای محصلین.

 

نقش دیپارتمنت طب معالجوی در انکشاف جامعه:

دیپارتمنت طب معالجوی به عنوان یکی از بخش‌های فعال دانشکده طب دانشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی، با توجه به مسوولیت‌هایی که دارد خواهان ایفای نقش فعال در جامعه است. این نقش از طرق ذیل ایفا می‌شود:

 1. تربیه کادرطبی جوان جهت رفع مشکلات در مناطق به شدت نیازمند به خدمات صحی در کشور.
 2. برگزاری و میزبانی نشست‌ها و سیمینارهای علمی پیرامون موضوعات طبی جدید درجامعه و تلاش برای پیدا کردن راه‌حل‌های مناسب برای مشکلات موجود صحی.
 3. شرکت فعال در نشست‌ها و سمینارهای علمی سایر مراکز اکادمیک که با هدف فوق برگزار شده باشد
 4. تولید آثار علمی شامل کتب و مقالات تحقیقی در مورد مشکلات صحی کشور.
 5. تنظیم برنامه‌های عملی با سایر نهادهای مشابه برای ارتقای مهارت محصلان رشته طبابت.
 6. ایجاد توامیت‌ جهت اجرای برنامه‌های عملی مشترک با نهادهای اکادمیک داخلی و خارجی.
 7. ایجاد توامیت علمی جهت تبادل افکار محصلان و استادان در دوره‌های کوتاه مدت جهت تشریک تجارب با نهادهای اکادمیک ملی وبین المللی .

تعریف واژه فارغ التحصیل از دانشکده طب معالجوی

دیپارتمنت طب معالجوی دانشکده طب دانشگاه مولانا به منظور تربیه کادر های جوان متخصص ومتعهد در بخش طبابت در چوکات دانشگاه مولانا ایحاد گردیده که جوانان واجد شرایط ( فارغان صنوف دوازدهم لیسه های کشور) را اعم از ذکور واناث بعد از سپری نمودن امتحان ورودی (کانکور) در سمستر اول PCB مطابق برنامه درسی دانشگاه طبی کابل ودانشکده طب دانشگاه بلخ بحیث محصل میپذیرد

روال برنامه طب معالجوی سیستم کریدت بوده که طی دوازده سمستر دروس عملی ونظری مشترک وبعد از آن به مدت یکسال بحیث داکتر ستاژر که صرف کار عملی بخش های مختلف طبی را در شفاخانه ها اجرا مینمایند وکه بعد از ختم موفقانه پروگرام متذکره وتکمیل 277  کریدت فرد فارغ شده ازین برنامه سند MD بدست آورده وفارغ التحصیل بخش طب معالجوی شناخته میشود .

اهداف اساسی دیپارتمنت طب معالجوی قرار ذیل برشمرده میشود.

 • تربیه کارد های جوان و متعهد طبی آراسته با اخلاق عالی طبابت جهت نیل به چالش های موجود طبی در نقاط مختلف کشور.
 • رفع نیاز مندی بازار کار طبی و ایجاد اشتغال برای جوانان در رشته های طبی
 • فایق آمدن بر مشکلات موجود محیط زیست وجلو گیری از امراض مدهش وتحدید کننده حیات در جامعه.
 • ترویج فرهنگ عالی طبی بین مردم و بلند بردن حفظ الصحه محیطی جهت سلامت جسمی وروانی افراد .

پوهنحی طب معالجوی


پوهنتون مولانا جلال الدین محمد بلخی

تماس با پوهنتون:
0799254005-0707254005-0791869999
تماس با پوهنحی:
داکتر قیام آمر دیپارتمنت: 0729082194
ایمل عطایی معاون پوهنحی :0792885858

[email protected]

 

دسمبر 2023
ش ی د س چ پ ج
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031