پوهنځی ژورنالیزم

پیام رییس پوهنځی ژورنالیزم

   رسانه‏ ها در شرایط کنونی در کنار سه قوه‏ی اساسی مقننه، قضاییه و اجراییه به عنوان قوه‏ی چهارم نقش تعین کننده و کلیدی را در فرایند اطلاع دهی در جامعه و سمت وسو دهی افکار عامه را دارا می‏باشد. جهت تولید و انتشار پیام های ثمربخش رسانه‏یی، پیش از همه به افراد حرفه‏یی این مسلک نیاز بوده است. مقدماتِ شکل گیری و راه اندازی این رشته در سال(      1385 )هم زمان با اخذ جواز دانشگاه مطرح گردید، که از آن زمان تا کنون (1400) دوازده دور دانشجو را فارغ داده و تقدیم جامعه نموده است.

  امروز با توجه به تحولات ارتباطی و اطلاعاتی گسترده در سطح ملی و بین‌المللی و نیاز و ضرورت بهره‌مندی از متخصصان و صاحب نظران دانشکده  ژورنالیزم با داشتن  دیپارتمنت رادیو تلویزیون و استدیو مجهز تعلیمی در بخش‏های رادیو- تلویزیون و مطبعه و کادرهای متخصص دارای درجه‏ی تحصیلی عالی و ورزیده به تدریس دانشجویان در دیپارتمنت رادیو تلویزیون و مطالعه ارتباطات می پردازند.

در دنیای کنونی با وجود تکنولوژی های ارتباطی پیشرفته و متعدد در روند دستیابی سریع به اطلاعات و منابع مختلف، کسب اطلاعات موثق و قابل اطمینان در مورد وضعیت سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و…. بشر بسیار دشوار و در عین حال بسیار ضروری و حیاتی است که با آموزش حرفه‏یی خبرنگاری امکان پذیر می‏باشد.

بنا دانشکده ی  ژورنالیزم در زمینه‏ی آموزش‏های حرفه‏یی و عملی در عرصه ژورنالیزم ،  با فراهم کردن امکانات و تسهیلات تلاش می ورزد تا دانش آموخته گان را با احساس مسئولیت اجتماعی، صداقت و واقع‏نمایی، رعایت عدالت و انصاف و در کل سودمندی و فایده‏ رسانی به جامعه تقدیم کنند که از حقوق، اهمیت، وظایف و نقش روزنامه نگاران ، ارتباط گران ومتخصصین روابط عمومی در جامعه آگاهی کافی داشته باشند و در ترقی و تعالی جامعه استوارانه گام بردارند.

قابل یاد دهانی هست که این دانشکده دارای دیدگاه و ماموریت تدوین شده و پلان استراتیژیک پنج ساله بوده و دیپارتمنت رادیو تلویزیون نیز استراتیژیک پلان و دیدگاه و ماموریت مشخص خود را دارد. آموزگاران و مدیران ِ آموزشی  دانشکده  مصمم بر آنند تا نظام آموزشی را با رعایت کامل قوانین و لوایح اکادمیک وزارت تحصیلات عالی و مطابقِ معیار های نوینِ آموزشی اداره نموده خدمات با کیفیت آموشی را به جوانامئ ارایه نمایند.

هم چنان استادان دانشکده ی  ژورنالیزم تلاش می‏ورزند تا خلاهای موجود مدیریتی که در روندکار رسانه‏یی در کشور موجود است با تدریس به روز و دانش نوین خبرنگاری با در نظر داشت نیازهای بازار، تقلیل یابد؛ تا رسانه ها با خبرنگاران حرفه‏یی به سوی معیاری شدن بروند. در جهان کنونی که جوامع در حال تحول و نوزایی هستند قدرت درک، تجزیه و تحلیل و پیش بینی حوادث از مسایل اساسی حرفه‏ی خبرنگاریست که در سرخط مسایل آموزشی ژورنالیزم بشمار می رود.

 

  اهداف اساسی :

هدف معین دانشکده ی ژورنالیزم تربیه کادرهای مسلکی در عرصه ی رسانه های کشور است که بعد از ختم تحصیل به کار گماشته میشوند، این هدف به صورت خلاصه در برگیرنده‎ی موردهای زیر می شود:

 • تربیه‎ی خبرنگاران، گزارشگران، مصاحبه گران مطبوعاتی و نویسندگان سایر ژانر های تحلیلی و ژانر های تبلیغی – ادبی و هنری که از طریق رسانه های چاپی به نشر میرسد و به صورت عام در انواع وسایل ارتباط همگانی کاربرد دارد.
 • تربیه ژورنالیستان و خبرنگاران به خاطر کار در آژانس های خبر رسانی دولتی، خصوصی و آژانس های خبری جهانی.
 • تربیه‎ی ژورنالیستان برای دفاتر روزنامه های دولتی، خصوصی و بین المللی.
 • تربیه‎ی خبرنگاران و نویسندگان در دفاتر مجله های گوناگون اعم از دولتی، خصوصی، عمومی و اختصاصی.
 • تربیه‎ی فوتو ژورنالیستان یا عکاسان خبری برای نشرات چاپی(Photo journalism).
 • تربیه ادیتوران و ویراستاران پیام مطبوعات چاپی و سایر رسانه ها در دفاتر روزنامه ها، مجله ها وغیره.
 • تربیه مدیر مسوولان، خبرنگاران، گزارشگران و همکاران هیات تحریر در نشرات چاپی.
 • تربیه‎ی سخنگویان مسایل مربوط به روابط عامه و افکار عمومی در ادارات دولتی و خصوصی.
 • تربیه‎ی طراحان و دیزاینران نشرات چاپی مانند روزنامه، مجله، پوستر، اعلان وغیره
 • تربیه‎ی ژورنالیستان حرفه ای مجهز به اخلاق رسانه ای و قانون رسانه ها.
 • تربیه‎ی ژورنالیستان که در رسانه های اجتماعی از طریق آنلاین ژورنالیزم فعالیت میکنند.
 • مسوول مطبوعاتی و نشراتی، آگاهی عامه در در اراده های دولتی و غیر دولتی
 • کسب مهارت های لازم برای اجرای وظایف گوناگون روند تولید و نشرات رسانه‎های صوتی و تصویری و چاپی کسب می‎کنند.

 

 

اهداف فرعی  :

افزون بر هدف کلی یاد شده، دانشکده ژورنالیزم درتلاش آن است تا مهارت و دانش ژورنالیستکی را نه تنها از طریق آموزش و پژوهش، بل که از طریق  انجام کار های عملی در استدیوی مجهز موجود در دانشگاه و نهاد های رسانه ای که با ایشان در جهت آموزش عملی دانشجویان عقد تفاهم نامه صورت گرفته، هم چنان از طریق دایر نمودن  کار گاه های  آموزشی و کنفرانس های مطبوعاتی ترویج گردد.  این دانشکده در نظر دارد تا یک فضای اکادمیک را ایجاد نموده از طریق استادانِ دارای رتب و مدارج بالای علمی ظرفیت مسلکی اعضای کادر علمی خویش را ارتقا دهد. هم چنان این اداره در نظر دارد تا یک فضای سالم، صمیمی و انسانی را هم در میان اعضای کادر علمی و اداری و هم در میان دانشجویان ایجاد نماید تا همه با هم روابط دوستانه و مسلکی داشته باشند. هم چنان دانشکده ژورنالیزم در تلاش آن است تا روابط خود را با جامعه گسترش داده، ارتباطات کاری موثر و مستمر با رسانه های ملی و محلی و تمام ساختار ها و لایه های اجتماعی برقرار نماید

 

اهداف زیر بنایی و انکشافی :

 • تربیت نیروی انسانی مسلکی و متخصص
 • آموزش دانش ژورنالیستکی برای دانشجویان
 • تقویتِ فرهنگ رسانه ای جامعه
 • آگاهی و آشنایی دانشجویان با دانشِ به روز مطابق به معیار های اکادمیک
 • ایجاد حس ابتکار و خلاقیت برای دانشجویان
 • آموزش مهارت های رسانه ای به شکل عملی
 • ارتقای ظرفیتِ فکری و ذهنی دانشجویان
 • تقویت فرهنگ ِ همدیگر پذیری ، روحیه وحدت ملی و احساس وطن دوستی
 •  

استراتیژی تحصیلی دانشکده ژورنالیزم :

   دانشکده ژورنالیزم دانشگاهِ مولانا مصمم است که بر اساس استراتیژی پوهنتون مولانا و با بکار گیری نصاب به روز شده خویش کادر های متخصص و کار آزموده را برای اطلاع رسانی، آگاهی دهی، آموزش جمعی و نفوذ بر افکارِ عمومی جامعه تربیه کند. این پوهنحی برنامه داردتا دانشجویان را با معیار های بنیادی،ژانر های اساسی و دانشِ نوین مسلک ژورنالیزم آشنا ساخته و ویژگی های چون ذوق نویسندگی، تفکر انتقادی و توانایی برقراری ارتباطات طبقه های مختلف جامعه را در آن ها بپروراند. در این دوره تحصیلی محصلان دانش کافی در رابطه به وسایل ارتباط جمعی عصر نوین کسب نموده و از توانایی های خوب کاری در رسانه های چاپی، صوتی و تصویری برخوردار می شوند . از این که دانشکده ژورنالیزم دارای یک رشته ی رادیوتلویزیون می باشد، مدت آموزش این برنامه چهار سال بوده که هشت سمستر را در بر می گیرد. االبته در جریان هشت سمسترِ مضامینِ مختلفی که در برگیرنده ی مضمون های تخصصی، اساسی و اختیاری هست، برای دانشجویان تدریس می گردد. در سمستر هشتم دانشجویان با رهنمایی آموزگارانِ رهنما و مشوره ی دیپارتمنت به نوشتن پایان نامه ی تحصیلی( مونوگراف) می پردازند که پس از تایید استاد رهنما در محضر هیئت ژوری از پایان نامه های خویش دفاع می نمایند. بعد از تایید ریاست دانشکده غرض غنامندی کتابخانه، ارج قایل شدن به کار های پژوهشی دانشجویان و استفاده از آن به کتابخانه ی مربوط فرستاده میشود.

پوهنحی ژورنالیزم


پوهنتون مولانا جلال الدین محمد بلخی

تماس با پوهنتون:
0799254005-0707254005-0791869999
تماس با پوهنحی:
استاد الله مراد نظر : 0774345059
استاد جاوید شریفی : 0744144225

journalismfaculty@mawlana.edu.af

 

می 2024
ش ی د س چ پ ج
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031